Forum użytkowników Yamaha XJ

Miłośnicy motocykli :)
Teraz jest środa, 24 sty 2018, 12:18

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2017, 20:08 
Polerant ramy
Polerant ramy

Mój motocykl: XJ600 ' 98
Tomek napisał(a):
Ta. A przed tunelem to się będę zatrzymywał i okulary przeciwsłoneczne zdejmował, żeby coś widzieć. Oraz przy wjeździe do zacienionego lasu.

Panowie, bądźmy poważni. Kask bez blendy to się nada co najwyżej na skuter.

Tu masz racje w tunelu pasowało by zdjąć okulary, ale w lesie to przesada.
Okulary przeciwsłoneczne maja dodatkowo filtr polaryzacyjny. Wygaszają światło odbite, miedzy innymi od asfaltu drogi.
Duża różnica i świetna sprawa gdy się jedzie pod słońce.

Blendy w kaskach motocyklowych mają ten filtr?
W moim NEXX X.T1 jutro sprawdzę ale bardzo w to wątpię.

PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2017, 22:31 
Wąchacz wydechu
Wąchacz wydechu

ryba napisał(a):
7iben napisał(a):
Jeśli jeszcze nie kupiłeś, to zerknij na Scorpiona 710. Jest w tej samej cenie to 510, nie ma blendy, ale ma za to lepszą skorupę z kompozytu. Strzelam, że wentylację tez będzie miał lepszą z racji braku mechanizmu blendy.
Zdecydowanie tak będzie i warto wziąć ten model pod uwagę. Praktycznie każdy kask, jaki testowałem miał ten sam problem - blenda zasłaniała wloty wentylacji, przez co powietrze nie wpadało na czoło. O zapylonej od kurzu blendzie nawet nie wspominam.

Teoretyzowanie o tych systemach aktywnych i pasywnych to takie typowe gadanie w celu obrony własnej wersji rzeczywistości. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć jakie funkcje ma spełniać kask. Dla niektórych to tylko nośnik ciemnej szyby i jakość wykonania nie ma żadnego znaczenia (np. szczękowiec z Lidla z blendą). Takie opinie zresztą widzimy powyżej. Jeśli podstawowa funkcja kasku, tj. ochrona życia jest dla Ciebie najważniejsza, to nawet nie będziesz się bawić takimi zabawkami jak czarna pleksi w kasku :).

Warto sprawdzić które kaski uzyskują certyfikat Snell i jaka część z nich ma blendę.
Ciemna szyba lub wizjer fotochromatyczny spełnia swoją funkcję lepiej i z mniejszą ingerencją w wypełnienie kasku. Mówienie o trudach jazdy w tunelach w kraju, gdzie mamy pewnie poniżej 100 tuneli na całe 312 tys km kwadratowych, to już nadużycie (zresztą jaka część z nich jest nieoświetlona??).

Spodziewam się, że to będzie niepopularna opinia, ale z uwagi na zawód wykonywany (i bardzo częsty kontakt z użytkownikami motocykli) widzę taką zależność: Nie istnieje zły PR produktów ochronnych niskiej klasy (szczególnie marnych kasków), bo osoby które miały w nich wypadki, nie mają często szansy by podzielić się opinią.

PostNapisane: piątek, 7 kwi 2017, 10:36 
Tańczący z wahaczem
Tańczący z wahaczem

Mój motocykl: Dorsoduro
Tomek napisał(a):

Założyłem ciemną szybę i tak jeżdżę cały sezon. No ale ja mam skuter :D

Aczkolwiek myślę nad zamontowaniem opuszczanej blendy w samochodzie. Wszak bezpieczeństwo to podstawa! :D

PostNapisane: piątek, 7 kwi 2017, 10:41 
Jednośladowy spec
Jednośladowy spec

Mój motocykl: FZS 1000 '03
ryba napisał(a):
Tomek napisał(a):

Założyłem ciemną szybę i tak jeżdżę cały sezon. No ale ja mam skuter :D

Aczkolwiek myślę nad zamontowaniem opuszczanej blendy w samochodzie. Wszak bezpieczeństwo to podstawa! :D

To powodzenia w jeździe w nocy życzę, na skuterze.

W samochodzie nie masz garnka na głowie, więc spokojnie okulary przeciwsłoneczne wystarczą, bo masz co najmniej 1 rękę wolną i możesz sobie w dowolnym momencie po nie sięgnąć, założyć lub zdjąć. Na motocyklu nie masz tego luksusu.

PostNapisane: niedziela, 9 kwi 2017, 21:43 
Tańczący z wahaczem
Tańczący z wahaczem

W aucie zazwyczaj jeżdżę w okularach korekcyjnych, nie mam luksusu możliwości szybkiego założenia okularów przeciwsłonecznych.
I co powiesz na to, wujku 'dobra rada'? :D

PostNapisane: niedziela, 9 kwi 2017, 21:55 
Polerant ramy
Polerant ramy

Mój motocykl: XJ900 i CBF1000
Szach-mat :04: :wink:

PostNapisane: poniedziałek, 10 kwi 2017, 13:29 
Jednośladowy spec
Jednośladowy spec

Mój motocykl: FZS 1000 '03
ryba napisał(a):
W aucie zazwyczaj jeżdżę w okularach korekcyjnych, nie mam luksusu możliwości szybkiego założenia okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki.

PostNapisane: poniedziałek, 10 kwi 2017, 19:03 
Polerant ramy
Polerant ramy

Mój motocykl: Xj 900 Diversion
Tak po prawdzie to troszkę ogórkowy temat z tej blendy. Ludzie motocyklami jeżdżą ponad sto lat. Z tego takimi naprawdę szybkimi ponad 40. Jakoś z powodu braku tej blendy gatunek motocyklowy jakoś nie wyginął? To gadżet, owszem przydatny ale tylko gadżet. Jak najbardziej da się bez niego jeździć. Jeżdżę na 2oo dobrze ponad 30 lat i kask z blenda miałem tylko jeden. Akurat ta blenda się zepsuła (mechanizm podnoszenia właściwie) kask był na gwarancji więc oddałem i wymieniłem na taki bez tego ustrojstwa. Słońce oczu mi nie wypaliło, nigdy też w nic nie przywalilem jadąc pod słońce. Okulary w zupełności mi wystarczają. Natomiast nie mam zamiaru nikogo odwodzic od zakupu takowego kasku. Tyle, że też trzeba brać pod uwagę możliwość zajścia sytuacji odwrotnej. Gdy podczas nocnej jazdy owa cudowna blenda ni z tego ni z owego spadnie nam na oczy. I mamy ciemny tunel bez okularów.... Wbrew pozorom awarie tego mechanizmu zdarzają się nawet w kasach wysokiej klasy a nie tylko w chinczykach za dwieście złociszy.

PostNapisane: wtorek, 11 kwi 2017, 06:52 
Jednośladowy spec
Jednośladowy spec

Zdjęć: 0
Jasna sprawa, niektórzy nie przekonali się jeszcze do światła żarówkowego, wolą siedzieć przy laptopie przy lampie naftowej, bo ta jest 200 lat na świecie i dobrze działa :P
Znam też takiego, co mi w kółko ględzi, że golf 2 to najlepszy samochód. Najlepsza jakość i wogóle inne samochody to gówno. Chętnie dałbym mu kluczyki do jakiegoś golfa 7 i po tygodniu zabrał, powiedział, idź do swojego najlepszego golfa 2 hehe ;) No ale jak ktoś ma wąski choryzont i najlepsze na świecie uważa, że jest to na co go stać to potem takie opinie rozgłasza... które nie muszą być prawdziwe.

A najgorsi są już Ci co gadają, że 30 lat mają prawo jazdy i są królami szos. I ani razu od tamtej pory nie przeczytał ustawy o ruchu drogowym, podręcznika kierowcy, nie był na żadnym szkoleniu z poprawy swojej jazdy. Nie znoszę ignorantów :) Ale tacy ludzie zawsze mają "odpowiedź"...w którą sami tylko wierzą ;)

Okulary na motocyklu - jakich bym nie założył bo prędzej czy później - gniotą. Bez sens, po to właśnie jest blenda. Tu podważacie bezpieczeństwo kasku z blendą, ale jak chodzi o jazdę w okularach dodatkowych (pewnie jeszcze ze szklanymi szkłami - tak to by dziś trzeba było określić) już nie zwracacie uwagi... ? ;)

Rozmawiamy o kasku do turystyki (może niektórzy zapomnieli) jak dla mnie pownien mieć blendę, niekoniecznie pinlocka bo można uchylić szybę, ale spoko, umożliwiać montaż zestawu blutututu, być jasnego koloru, nie da się ukryć że czarny przyjmuje więcej promieniowania słonecznego, co wpływa na komfort podróży w upalny dzień, oraz jasny kolor bardziej rzuca się w oczy co podnosi bezpieczeństwo na drodze, to są cechy dla kasku turystycznego. Celowo nie wspominam, że ma być cichy, bo to czy kask jest głosny czy cichy zależy od wzrostu kierowcy i motocykla, na większości moto trzeba ubierać korki chyba, że się ma 1,5m wzrostu w kasku :P

Zobacz profil Prywatny album  

PostNapisane: wtorek, 11 kwi 2017, 23:12 
Wąchacz wydechu
Wąchacz wydechu

Arek napisał(a):
Okulary na motocyklu - jakich bym nie założył bo prędzej czy później - gniotą. Bez sens, po to właśnie jest blenda. Tu podważacie bezpieczeństwo kasku z blendą, ale jak chodzi o jazdę w okularach dodatkowych (pewnie jeszcze ze szklanymi szkłami - tak to by dziś trzeba było określić) już nie zwracacie uwagi... ? ;)
Jest tyle innych możliwości niż okulary, że naprawdę nie trzeba wymyślać sobie argumentu i potem go obalać, bo mało kto chyba bierze taką opcję na poważnie.
Miałem paru klientów, którzy do kasków z blendą kupowali ciemne szyby i nadal jeszcze zakładali ciemne okulary pod (zbyt jasną) blendę. Po co tyle warstw?

Arek napisał(a):
Rozmawiamy o kasku do turystyki (może niektórzy zapomnieli) jak dla mnie pownien mieć blendę, niekoniecznie pinlocka bo można uchylić szybę, ale spoko, umożliwiać montaż zestawu blutututu, być jasnego koloru, nie da się ukryć że czarny przyjmuje więcej promieniowania słonecznego, co wpływa na komfort podróży w upalny dzień, oraz jasny kolor bardziej rzuca się w oczy co podnosi bezpieczeństwo na drodze, to są cechy dla kasku turystycznego. Celowo nie wspominam, że ma być cichy, bo to czy kask jest głosny czy cichy zależy od wzrostu kierowcy i motocykla, na większości moto trzeba ubierać korki chyba, że się ma 1,5m wzrostu w kasku :P

Polecam przejażdżkę w dowolnym wysokim modelu X-lite lub (szczególnie) Araia. Okaże się, czy blenda jest niezbędna, czy można zrezygnować z pinlocka, czy czarny kask to faktycznie taka porażka pod względem wentylacji.
Kolor uważam za niezależny do tego, czy to sportowy czy turystyczny kask bo przecież i tak powinien być widoczny (a zwykle nie jest).

PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 13:40 
Tańczący z wahaczem
Tańczący z wahaczem

Tomek napisał(a):
ryba napisał(a):

Soczewki.

Noszę na moto, bo okulary mnie cisną. Ale moje oczy za nimi nie przepadają i poza moto daje im odpocząć w okularach. Słucham dalej :D

Na szczęście wygląda na to, że nadchodzi rozwiązanie które położy kres tej bezsensownej dyskusji - fotochromatyczny pinlock :)
https://motopomocni.pl/artykuly/news/mo ... e-wizjera/
https://pinlockoverlay.com/

A teraz z innej beczki.
Arcer, czy masz doświadczenie z Nolanem N87? Żona szuka następcy wysłużonego Caberga V2R i podpasował jej właśnie ten Nolan. Ładny, wygodny, dobrze wykonany. Tylko że mam dwa "ale":
Raz, wolałbym skorupę z kompozytów. Dwa, z opinii w necie wynika że jest głośny, powyżej średniej.
Może zaproponujesz jakiegoś konkurenta w tej półce cenowej, czyli 1000 zł?

PostNapisane: sobota, 15 kwi 2017, 09:05 
Wąchacz wydechu
Wąchacz wydechu

Zmiana na N87 nie będzie żadnym postępem w stosunku do V2R bo to taka sama technologia skorupy. Postępem będzie HJC FG-17 i Scorpion EXO-710.
O poziomie hałasu była już mowa powyżej więc odpuść ten temat i kup żonie stopery 3M albo Alpine.

PostNapisane: poniedziałek, 17 kwi 2017, 08:55 
Wąchacz wydechu
Wąchacz wydechu

Mój motocykl: Aprilia RS 125
Jeśli nie przeszkadza Ci używany kask to wiem kto ma bardzo dobrze utrzymane 2 sztuki Shoei Qwest. Cena 800 zł za sztukę, Pewnie coś opuści.
Sam jednak wybrałem nowego HJC FG-ST, troche powyżej Twojego budżetu ale nowy to nowy, poza tym możesz wziąć na raty, w jednym sezonie kask w kolejnym ciuchy i nawet tego nie odczuje portfel.
A wyboru dokonasz sam za pomocą swojego rozsądku, a pytać potrafisz o opinię więc mam mamy nadzieję że nasze wypowiedzi weźmiesz pod uwagę i podejmiesz odpowiednią dla siebie decyzję.
Powodzenia

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

2017 roku Aprilia RS 125 model 2002r.

PostNapisane: poniedziałek, 17 kwi 2017, 09:57 
Polerant ramy
Polerant ramy

Mój motocykl: XJ600 ' 98
Arcer napisał(a):
Zmiana na N87 nie będzie żadnym postępem w stosunku do V2R bo to taka sama technologia skorupy. Postępem będzie HJC FG-17 i Scorpion EXO-710.
O poziomie hałasu była już mowa powyżej więc odpuść ten temat i kup żonie stopery 3M albo Alpine.

Ale uwaga, oba maja zapięcie DD. :idea:
Dla osób przedkładających wygodę nad bezpieczniejsze rozwiązania może to być może to być spora wada.

PostNapisane: poniedziałek, 17 kwi 2017, 11:03 
Wąchacz wydechu
Wąchacz wydechu

Materiał skorupy i typ zapięcia w pewnym sensie pokazuje, który kask jest profesjonalny, a który jest zabawką udającą kask.

Nie ma co się obawiać tego zapięcia. Każdy kiedyś nauczył się wiązać buty, choć pewnie można całe życie chodzić w butach na rzepy :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]